Elsődleges fülek

Felkelők foglalták el Damaszkuszt, Aszad elnök elmenekült

Felkelők, amint letépnek egy, Aszad elnököt ábrázoló plakátot
Bassár el-Aszad szíriai elnök ismeretlen helyre távozott Damaszkuszból – jelentette vasárnapra virradóra az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja a szíriai hadsereg tisztjeire hivatkozva. Mohammed Gázi al-Dzsaláli szíriai miniszterelnök vasárnap reggel bejelentette, hogy kész támogatni a kormányzat fenntartását, és kész együttműködni a szíriai nép által választott bármilyen vezetéssel, illetve az ellenzékkel is, miután az államfő elhagyta a fővárost, amelynek területére behatoltak a felkelők. A kormányfő egyben hangsúlyozta, hogy kész haladéktalanul átadni a hatalmat „egy megválasztott vezetésnek”.

A lakosságot a miniszterelnök a fejlemények tükrében együttműködésre intette és felszólította, hogy tartózkodjanak a közvagyon megrongálásától. Mint mondta, Szíriából a szomszédaival barátságos viszonyt ápoló „rendes állam” lehet. Dzsaláli közölte azt is, hogy nem érdekelt politikai tisztségben, vagy más kiváltságokban. „Úgy hisszük, hogy Szíria a szíriaiaké” – tette hozzá. Dzsaláli korábban távközlési miniszter volt, szeptemberben nevezték ki kormányfőnek. Dzsaláli egyebek között európai uniós szankciók hatálya alatt áll, amelyeket a szíriai nép erőszakos elnyomása miatt rendeltek el vele szemben.

A szíriai hadsereg vasárnap kora reggel közölte, hogy folytatja a terrorista csoportok elleni katonai műveleteket Hama, Homsz és Deraa tartományokban, ahol az utóbbi napokban villámoffenzívát indított a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoport és a vele szövetséges szervezetek. Hozzátette, hogy Szíria nagyszabású összeesküvés célpontja és éberségre intette az állampolgárokat az ország szuverenitása és stabilitása megőrzése végett. Ugyanakkor nem sokkal korábban a Reuters brit és a dpa német hírügynökség katonai forrásokból úgy értesült, hogy a szíriai hadsereg főparancsnoksága arról tájékoztatta a tiszti kart, hogy Aszad 24 éves uralmának vége.

Szemtanúk beszámolói szerint Damaszkusz főterén ezrek gyűltek össze zászlókat lengetve és azt skandálva, hogy „szabadság”. A közösségi médiában megjelent felvételek tanúsága szerint a szíriai fővárosban éneklő emberek másztak fel páncélosokra, többen tácoltak és isten áldását kérték Szíriára.

A szomszédos Törökországban, ahol több mint három millió szíriai menekült él, szintén ünneplő szíriaiakat lehetett látni az éjszaka során készült felvételeken. Többen tűzijátékot is gyújtottak. A lázadócsoportok időközben a közösségi médiában bejelentették Aszad elnök kormányának megdöntését és Damaszkusz „felszabadítását”. „Aszad, a zsarnok elmenekült” – áll a felkelők közleményében. „Ez az a pillanat, amelyre a menekültek és a rabok oly sokat vártak, a hazatérés és szabadság pillanata évtizedek elnyomása és szenvedése nyomán” – közölték. A világszerte élő szíriai polgárháborús menekültek millióihoz intézve üzenetüket hozzátették: „a szabad Szíria vár rátok”.

A felkelők egyben bejelentették a rabok elengedését a Damaszkusz határában található hírhedt Szednaja katonai börtönből. Ahmed as-Sharáa, a felkelők egyik vezére közölte, hogy megtiltották a lakosoknak, hogy a középületek közelébe menjenek hozzátéve, hogy az intézmények a hivatalos átadásig „a volt miniszterelnök” felügyelete alatt állnak.

A Fehér Ház helyi idő szerint szombaton közölte, hogy Joe Biden amerikai elnök és csapata figyelemmel kísérik a rendkívüli eseményeket Szíriában, és kapcsolatban állnak a regionális partnerekkel. Hadi al-Bahra, az egyik legfőbb szíriai ellenzéki csoport vezetője az al-Dzsazíra Mubasír hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta, hogy a felkelők találkozni fognak arab és európai országok, valamint az ENSZ képviselőivel, hogy Szíria további sorsáról egyeztessenek.

promedtudo2Hirdetés

Kapcsolódó cikkek

Közel ezren haltak meg az erőszak fellángolásában csütörtök óta Szíria tengerparti vidékén, köztük ötszáz civil – közölte Rámi Abdel-Rahmán, az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontjának (OSDH) vezetője a dpa német hírügynökséggel szombaton.
Külpol