Elsődleges fülek

Hiány, mitológia és ikonok tűzzománcon

Hiány, mitológia és ikonok tűzzománcon
Vdovkina Anastasia oroszországi születésű, lassan 15 éve Kolozsváron élő tűzzománc művész az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházi Kiállítótér márciusi vendége. A művész Tűzképek című tárlatát kedd este nyitották meg a Szentegyház utcai galériában, a rendezvényen az érdeklődők nemcsak megtekinthették Vdovkina Anastasia munkáit, hanem abból is ízelítőt kaptak, hogyan is készül a tűzzománc.

Vdovkina Anastasia tűzzománc művész még Oroszországban, édesapjától tanulta el a mesterséget. Kolozsváron 2005 óta, férjével, Egri Andrással együtt tűzzománc-művészként dolgoznak, mutatta be a meghívottat Nagy Emőke, az Ars Sacra Claudiopolitana Kiállítótér muzeológusa, a kiállítás kurátora.

– Azt tervezzük, hogy valamikor a későbbiekben csoportos tűzzománc-tárlatot szervezünk, ahol Anastasia és másik két művész munkáit állítjuk ki. A tárlat alkalmával majd tűzzománc workshopot is szervezünk, ahol a három művész három különböző technikát mutat be az érdekélődőknek – mondta a megnyitón Nagy Emőke.

A kiállításról Karácsonyi Zsolt, a Helikon folyóirat főszerkesztője beszélt, méltatásának A szentség váratlan pillanatnyisága címet adta. Karácsonyi Zsolt szerint a kiállított alkotásokat három vonulat mentén lehet elkülöníteni, a hiány és annak ábrázolása, az északi népek mitológiája és az ikonfestészet.

– Megszoktuk, hogy a kép bevisz bennünket egy történetbe, egy olyan valóságosnak tűnő terembe, amelyet aztán elménk építményeiben elhelyezhetünk, és bármikor előhívhatunk. Vdovkina Anastasia alkotásai azonban nem a nézőt hívják egy adott térbe, az üzenet minden alkalommal, szándékosan és megfontoltan, kilép saját keretei közül, lepattogzik az a kulturális zománc, ami az értelmezést behatárolja általában. A hagyományos formai kereteken átjutva alkotásai egy jelentős részénél az életre keltett emlékezet lehetőségeivel nézhetünk szembe. E tárgyak az alkotó által végigjárt út dokumentumai – hangzott Karácsonyi Zsolt méltatása.

A megnyitón Vdovkina Anastasia nem munkájáról, alkotásairól beszélt, inkább bevezette az érdeklődőket a tűzzománcozás világába, és helyben készített egy alkotást. Elmondta, számos technikája van a tűzzománcozásnak, a megnyitón ezek közül az egyik legegyszerűbbet szemléltette lépésről lépésre.

A megnyitón Vdovkina Anastasia a tűzzománcozás világába vezette be a résztvevőket

A művész elmondta, a tűzzománc alapja a réz- vagy vaslemez, amelyre a különböző, üvegporból készült zománcszíneket visznek fel, ecsettel, fújással, szitával vagy késsel. Hangsúlyozta, a színeket nem szabad összekeverni, azokat csak tisztán szabad használni, a színárnyalatokat pedig csak sok réteg felvitelével lehet ábrázolni. Az alkotás során minden réteg felvitele után kemencében 830–900 fokon kiégetik a lemezt, az égetés ideje függ a színektől, valamint a lemez és a felvitt színek vastagságától – magyarázta Vdovkina Anastasia. „Ez egy nagyon hosszú folyamat, amelyből most csak ízelítőt adtam”, zárta a bemutatót.

A rendezvényen jelen volt Veres Stelian, plébános-helyettes is, aki elmondta, az ilyen kulturális események a bizonyítékai annak, hogy az „Istentől kapott tálentum nem vész el”. Az eseményen közreműködött a Szintaxis együttes.

(Borítókép: Vdovkina Anastasia kiállításának megnyitóján. Fotók: Horváth László)