Elsődleges fülek

Skandináv kalandok krumplitokánnyal

Skandináv kalandok krumplitokánnyal

Legmerészebb álmaimban sem gondoltam volna, hogy valaha lehetőségem adódik eljutni Norvégiába. Kijelenthetem, hogy azon nyolc szerencsés erdélyi személy közé tartozom, akik az Erasmus+ program által elutazhattak a skandináv országba. Bevallom, nem vagyok a repülés híve, de kénytelen voltam az iszonyomat kicsit félrerakni, és felülni a Budapestről induló gépre

 A napsütötte táj hirtelen megtörik a zord szürkeségben. Hamar a felhők közt találom magam, nem látok semmit, így bizonytalanság, talán egy kis félelem is bujkál bennem. A pilóta bejelenti, hogy megkezdjük a landolást. Húsz perc múlva a repülőgép már a leszállópályán földet ér, ekkor visszanyerem a látásom, megjelenik a civilizáció, a fények. Pontban délután négy óra van, mégis az az érzésem, mintha már késő este lenne... Teljes a sötétség. Kissé megszeppenve, két társammal együtt csak bambulunk, hogyan is tovább? Nyelvi akadályokba ütközve, hosszas keresés után megtaláljuk a vasútállomást, a szerelvény Dramenig közlekedik, ott kellett találkoznunk a résztvevő csapattagokkal. A közel egyórás út után már az állomáson ismerkedünk a többi résztvevővel, miközben a szervezőket várjuk, hogy a végállomásra, Svartstadba szállítsanak. Mindez megtörténik, elfoglaljuk filmekbe illő, tipikus norvég atmoszférát sugalló szállásunkat. Fából épített ház, minden sarokban ott bujkál egy kis fáskályha, szarvasmintákkal díszített szobák… bizonyos melegséget sugároz, a kinti vacogó hideg ellenére.

Összesen hat résztvevő ország van jelen, mindegyik nyolc ember képviseletében: Magyarország, Portugália, Olaszország, Törökország, Románia, valamint Norvégia. Törökországot és Norvégiát a kurd kisebbség képviseli, míg mi, székelyek Romániát.

Maga a képzés tematikája a migránsok helyzete. Reggel 10-től már nyüzsgés van a norvég házikóban, kezdődnek az interaktív programok. Este nyolc óráig egymást követik a feladatok, csupán egy kis ebédszünet szakítja félbe a munkát. Az első nap ismerkedéssel telik, nagy családi kört kialakítva egy perc erejéig egy megadott témáról mindenkivel beszélgetnünk kell. Valóban eredményes módszer, van akivel egyből megtalálom a közös hobbimat, míg mással vicceket mesélünk, de akad a portugálok közt olyan, aki már első perctől antipatikus. De nem csak bájcsevegni jöttünk el idáig, a következő napok komoly munkával telnek, a saját országunk politikai, gazdasági helyzetét kell bemutassuk, poszterek, színes lapok segítségével. A Törökországból érkező kurd népcsoport tisztázza kisebbségi helyzetét, ezáltal mi, erdélyi résztvevők megtaláljuk velük a közös nevezőt. Érdekes, hogy az itt jelenlévők többsége nem hallott Erdélyről, sőt felfoghatatlan számukra, hogy Romániában élünk, és mégis magyar az anyanyelvünk. Okoz egy kis fejtörést, amíg megértik a mi helyzetünket, de többórás odafigyelést és kíváncsi tekinteteket kapunk minderre. Olykor a komoly munkát feldobjuk egy kis játékkal, mint például csoportos activity, amely különböző vallások bemutatását segítette játékos módon.

Emellett talán mindenki számára a legizgalmasabb kihívás a vacsora készítése. Minden este más-más csapat készíti el saját nemzetének hagyományos ételeit. Mindenki csak úgy sürög-forog a konyhában, az olaszok hangosan, a portugálok énekelve igyekeznek egy kis ízelítőt adni országuk finomságaiból. Akadnak esték, amikor üres gyomorral fekszem le, mint például a kurdok által készített joghurtleves után, ami nem igazán nyeri el a tetszésem, viszont egészen lenyűgözött az olaszok spagettije és a portugálok csokis-piskótás desszertje. Persze nekünk is bizonyítanunk kell a konyhában. A magyarországi résztvevőkkel együtt készítjük el a vacsorát. Hamar megtaláljuk a közös hangot és ízvilágot, ugyanakkor főzés közben a zenei hátteret is. Krumplihámozás közben énekelve, egy-egy kupica pálinkával fokozva a hangulatot hamar elkészül a krumplitokány, amelyből szinte mindenki repetát kér. Az asztalunkról csak úgy kapkodják a szalonnafalatkákat, a zakuszkás kenyeret már csak az élelmesebbek kóstolhatják meg.

A heti rutinnal felhagyva utolsó nap kapunk egy teljes szabadnapot, amelyet mindenki kedve szerint tölthet. Van, aki a ház melletti szaunát választja, de akadnak túrázni vágyók, akik a közeli vízeséséket látogatják meg. Ez a nap nemcsak a szabadnaptól más, ugyanis pont ekkor van a születésnapom. Mi is lehetne jobb és szebb születésnapi ajándék, mintsem két barátommal együtt elutazni Oslóba?! Igaz, az időnk kevés ahhoz, hogy bebarangoljuk a főváros összes nevezetességét, de ott lenni és már csak az operaházat látni, az is megéri. Nemcsak egyszerűen bámulni és fényképezni lehet a csodálatos, nagy fehér épületet, amelyet tenger vesz körül, hanem még fel is lehet mászni a tetejére, ahol sirályok sokaságával találkozhatunk. Még nézelődnénk, de sajnos indul a Svarstadba tartó utolsó busz, amelyre kénytelenek vagyunk felszállni, hacsak nem akarunk Oslóban éjszakázni. De a visszatéréssel még nincs vége az élményeknek, ugyanis „otthon” születésnapi tortával várnak, miközben a Happy Birthday-t éneklik. Szebb ajándékot talán nem is kaphattam volna...

Lassan véget ér a képzés... Másnap már felszáll a Budapestre tartó gépünk, de szomorúságra semmi ok, hiszen mennyi sok új emléket és barátot adott ez a kirándulás... Néhány jó tanács, ha skandináv utazásra adná valaki a fejét: a világ harmadik legdrágább országában nem árt, ha jó sok pénz van a zsebedben, mivel az árak döbbenetesek, de legalább nem kell aggódni, hogy napszúrást kapsz, legfeljebb D-vitamin hiánnyal térsz vissza, és ami a legfontosabb, öltözz fel, mert kegyetlen ám az időjárás, már novemberben is!